Druhy a povrchové úpravy kůže kabelek
Kvalitní kožená kabelka je ozdobou každé ženy. Většinou se ženy při výběru vhodné kabelky zaměřují především na její vzhled, barevné provedení a střih. Celkový vzhled je ale ovlivněn i původem kůže a její povrchovou úpravou. Jaké typy kůží, nebo také takzvaných usní, mohou být při výrobě kabelek použity?
Hlavní roli hraje surovina
V první řadě záleží na tom, o jakou kůži se jedná, tedy z jakého zvířete pochází. Nejběžnější kůží, která se používá pro všechny obory kožedělné výroby, je hovězina. Nejčastěji se používá kůže z dospělého tura domácího. Můžete se ale setkat i s tzv. teletinou, tedy s kůží mladých zvířat, která mají nejjemnější pletivo a slouží k výrobě luxusnějších produktů. Hovězina je pak kůže plná, s vlákny hustě propletenými.
TIP: Značkové kabelky Pierre Cardin
Ihned po hovězině je další nejčastěji používanou kůží vepřovice, která je získávána z prasete domácího. Typickým znakem vepřovice jsou dírky po štětinách. Vepřovice je málo pevná v tahu, ale dobře vzdoruje odření.
Poměrně málo se pak setkáte s koninou, získávanou z koně domácího, která má odlišnou strukturu proti hovězinám. Svým vzhledem připomíná kozinu. Konina bývá nejčastěji dovážena, a to z Maďarska nebo Jižní Ameriky. Mezi koninu se započítává i kůže z oslů, mezků nebo mul.
Již zmíněná kozina je pak získávaná z kozy domácí a má strukturu s hustě propletenými vlákny. Patří k jedněm z nejdražších kůžím na trhu. K nám je dovážena z hornatých oblastí Evropy a z Afriky. Kozina bývá často poškozena hmyzem, proto se upravuje barvením.
Řídká a málo pevná kůže je pak skopovice, která se získává z kůže ovce domácí. Často bývá poškozena buď cizopasníky, nebo střihem vlny. Čím mají ovce jemnější a hustší vlnu, tím je jejich kůže slabší a řidší.
TIP: Kvalitní dámské peněženky levně
Speciální skupinu kůží tvoří exoty neboli reptilie. To jsou kůže, které se vyskytují jen zřídka a jsou získávány buď z domácí lovné zvěře, nebo ze zvěře cizokrajné. Mezi reptilie patří například divočina, která pod sebou skrývá mnoho poddruhů nazývaných podle zvěře. K divočině patří například jelenice, srnčina, dančina, klokan, králičina, kočka, liška, hermelín získávaný z hranostaje, bizam z ondatry, mink z norka nebo třeba sobol. Výrazný vzhled lícové vrstvy pak mají kůže z ještěrů, hadů či ještěrek. Velmi oblíbená je také krokodýlí kůže typická zrohovatělými štítky a destičkami. Jednou z nejdražších kůží je pak pštrosí kůže, která se používá na luxusní usně. Zpracovávána je také rybí kůže, nejčastěji na trhu narazíte na takzvaný chagrin, což je žraločí kůže se zvláštní kresbou dosahující úplné sklovitosti.
Důležitá je povrchová úprava
Při výběru kožené kabelky nebo jakéhokoliv jiného výrobku z kůže, se můžete setkat s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Pokud zvolíte kabelku s usní bez úpravy, pak bude mít zachovanou přirozenou kresbu a bude se jednat o přírodní provedení. Useň s broušeným lícem pak představuje jemně obroušený povrch, upravený krycími apreturami, který může být hladký nebo opatřený dezénem. Pokud má vaše kabelka na povrchu takzvaný vlas, ať už krátký nebo delší, jedná se o useň s vlasovou úpravou. Cítíte-li na povrchu lakovaný povrch, pak jste pravděpodobně vybrali kabelku, při jejíž výrobě byla zvolena useň s lakovou úpravou. A je-li líc usně zcela nebo částečně zakryt barvivem, pak se jedná o useň s krycí pigmentovou úpravou.
Roli hraje i struktura
Také struktura usně ovlivňuje terminologii používanou při označení kožených kabelek. Pokud se setkáte s označením nubuk, pak očekávejte useň broušenou po líci s jemně sametovým povrchem, a to buď bílého, nebo barevného provedení. Velur je pak broušen po rubu, má sametový povrch, ale je drsnější než nubuk. Bývá vybarvován dehtovými barvivy. Pokud se jedná o umělou velurovou kůži, je pak označovaná jako alcantra. Lakovaná useň je kůže upravená lakováním, která má hladký a lesklý povrch.