Jak pečovat o koženou kabelku?

Jak pečovat o koženou kabelku?

Vysoká kvalita, nadčasová elegance, módní stálice – to jsou kožené kabelky. Kožená kabelka sice představuje vyšší investici než například kabelky látkové, ale odvděčí se vám dlouhou životností a zárukou, že nikdy nevyjde z módy

 

Kožená kabelka přes rameno8882

 

Kůže stále pracuje

Kůže, nazývaná také jako useň, je přírodní materiál, který i po zpracování stále pracuje. Díky pórům dýchá, nasává vlhkost, nečistoty, prach či mastnotu. Po zpracování je useň pružná, pevná a dobře drží tvar. Pokud je ale vystavována vysoké vlhkosti nebo nadměrnému zatěžování, má sklony k deformaci. O vaši koženou kabelku byste proto měli důkladně pečovat a čistit ji, abyste jí zaručili dlouhou životnost a perfektní vzhled.

Druhy kůží

Vaše kožená kabelka může být vyrobena z různých druhů usní, například z hověziny, teletiny, vepřovice, koniny či koziny. Při údržbě kabelky není ani tak důležitý druh kůže, jako její povrch. Povrchová úprava usně může být:

  • Bez úpravy, tzn., že je zcela přírodní se zachovalou přirozenou kresbou líce
  • S broušeným lícem, tedy s hladkým povrchem
  • S vlasovou úpravou, kdy může být useň broušena od rubu a mít tak delší, hrubší vlas – pak se označuje jako velur. Označení nubuk naopak signalizuje broušení od líce a jemnější a kratší vlas.
  • S lakovanou úpravou, kdy byla kůže upravena krycími pigmenty a poté přelakována polyuretanovým lakem.
  • S krycí pigmentovou úpravou, kdy je zcela zakryt líc usně a povrch je naprosto hladký.

Podle povrchu kožené kabelky pak volíte ošetřující přípravky. Hladká kůže se ošetřuje zpravidla tekutými výrobky s obsahem vosku či olejů, na drsnou kůži je pak potřeba používat přípravky ve spreji, aby nedošlo ke slepení jemných vláken.

00009       Stella_Rossa         2

Důkladně impregnujte

Ještě před prvním použití vaši novou koženou kabelku důkladně naimpregnujte speciálním přípravkem určeným přímo na kůži, a to buď ve formě spreje, nebo krému dle typu usně. Impregnace ochrání vaši kabelku před vlhkostí, mastnotou a nečistotami. Pamatujte na to, že nanesení impregnačního přípravku není trvalé, proto impregnaci v pravidelných intervalech opakujte. Nosíte-li kabelku každý den, pak používejte impregnační přípravek jednou za jeden až dva měsíce. Kromě ochrany proti vlhkosti zaručí impregnační přípravek výživu usně a její vláčnost.

Vyživujte

Jelikož kůže stále dýchá a pracuje, dochází časem k jejímu vysychání a popraskání. Částečnou výživu jí dopřejete pomocí impregnace, ale i tak byste se měli o výživu postarat nanesením speciálních vyživujících přípravků pro galanterní výrobky. Ideální jsou vyživující krémy nebo impregnační tuky.

Jak vyčistit koženou kabelku?

Pokud si vaši koženou kabelku ušpiníte, měli byste ji co nejrychleji očistit. Lehké znečištění odstraníte pomocí navlhčeného hadříku – nezapomeňte potom vyčištěné místo utřít do sucha. Na větší znečištění si pořiďte speciální čisticí pěnu, která šetrně odstraní z usně skvrny, ohmaty a odstraní případné barevné zbarvení od oblečení. Existují také speciální čistící gumy, které šetrně odstraní i zašlé nečistoty. Především se však samozřejmě snažte předejit vzniku jakýkoliv nečistot na kabelce a při samotném čištění postupujte velmi opatrně.

Na co si dát pozor

  • Kožené kabelky jsou náchylné na vyšší teploty. Kabelku nikdy nenechávejte schnout u topení nebo otevřeného ohně, protože by mohla popraskat. Vždy ji pověste na ramínko a nechte uschnout v prostoru.
  • Nevystavujte kabelku dlouhodobému přímému slunečnímu světlu – při běžném nošení sluneční záření nevadí.
  • Nepoužívejte na kožené kabelky krémy na boty – mají jiné vlastnosti než speciální přípravky pro ošetření kožené galanterie a mohly by vaši kabelku poškodit.
  • Nikdy k odstraňování nečistot nepoužívejte klasické mýdlo nebo přípravek na nádobí, mohli byste si kabelku zničit.
  • Nenoste v kabelce příliš velkou zátěž, aby nedošlo k její deformaci a tzv. „vytahání“ kůže. V etue byste neměli nosit více jak 0,5 kg, v klasické dámské kabelce zhruba jeden kilogram, kabely velikosti A4 a aktovky pak snesou zátěž kolem dvou kilogramů.
  • Myslete i na ochranu zipů a občas je promažte včelím voskem nebo speciálními vatovými tyčinkami určenými k čištění zašlých šperků.